Haber

İngiltere Parlamentosu Savunma Komitesi Başkanı Tobias Ellwood, Afganistan’daki açıklamalarının ardından istifa etti

Britanya Parlamentosu Savunma Komitesi Lideri Tobias Ellwood, sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta Afganistan’la ilgili yaptığı yorumların ardından kendisine gelen eleştirilerin ardından görevinden istifa etti.

Temmuz ayında X sosyal medya hesabında paylaştığı “Afganistan Taliban yönetimi altında dönüşüyor” dediği görselin ardından eleştirilen iktidardaki Koruma Partisi milletvekili Ellwood, komitedeki görevinden istifa ettiğini duyurdu. .

Yerel basına konuşan bir kaynak, komitede olası bir güvensizlik oyu ile karşı karşıya kalan Ellwood’un istifaya zorlanmadan görevinden ayrıldığını belirtti.

Britanya Parlamentosu Savunma Komitesi’nin dört üyesi, Afganistan’daki görevinin ardından Ellwood’a gensoru önergesi sundu.

İngiltere’yi Taliban hükümetiyle yeniden ilişki kurmaya çağırdı

Ülkenin Helmand eyaletine yaptığı ziyaret sırasında paylaştığı videoda Ellwood, “savaştan bıkmış Afganistan’ın artık istikrar karşılığında daha otoriter liderliği kabul ettiğini” söyledi.

Tobias Ellwood, İngiltere’ye Taliban hükümetiyle ilişkileri yeniden kurma ve Kabil’deki İngiliz Büyükelçiliğini yeniden açma çağrısında bulundu ve “uzaktan bağırmanın kadın haklarını iyileştirmeyeceği” yorumunu yaptı.

Videonun ardından Ellwood, Afganistan’da güvenliğin büyük ölçüde arttığını belirten bir tweet atarak yolsuzluğun azaldığını ve afyon ticaretinin sona erdiğini iddia etti.

Ellwood, başlangıçta ülkedeki istikrarın çatışma dönemlerine göre “farklı bir seviyede” olduğunu belirterek yorumlarını savundu, ancak daha sonra paylaştığı yorumlarda hata yaptığını söyleyerek özür diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu